07. 08. 21 г.
Националният форум „Социални услуги, предприемачество и заетост“ постави темата за управлението и планирането на социалните услуги на общинско ниво. В първия работен панел на Форума директорът на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Община Велико Търново и съпредседател на ПК „Социална политика“ в НСОРБ г-жа Росица Димитрова акцентира върху важни проблеми, отнасящи се до предоставянето на качествени социални услуги в общините, както и предизвикателствата и належащите въпроси, свързани с прилагането на Закона за социалните услуги.
„Уважаеми колеги, наясно съм, че всички, които работим в сферата на социалните дейности на общинско ниво, правим всичко по силите си, за да запазим постигнатото до момента по отношение на социалните услуги. Другото голямо предизвикателство пред нас е да направим така, че качествено и с по-малко съфинансиране от общинския бюджет на безвъзмездното финансиране от Европейския съюз да приключим проектите, свързани с развитието на новите социални услуги. В същото време в Министерството на труда и социалната политика стартира втори план по деинституционализацията на услугите за възрастни хора. Всяко едно забавяне на всеки стратегически документ води до необективно планиране на общинско ниво в плановете за интегриране и развитие, които са основополагащи“, коментира г-жа Росица Димитрова.
Росица Димитрова подчерта, че през изпълнената с трудности 2020 г. нито една от социалните услуги в Община Велико Търново, а и в останалите общини в страната, не е допуснато да се остави и един човек в нужда без подкрепа. По отношение на съвместната работа между ресорните общински дирекции, агенциите и Министерство на труда и социалната политика, Димитрова акцентира върху нуждата от координирана работа, особено в посока нормативна уредба:
„Динамиката в социалната сфера е много голяма и след като се изработи цялата нормативна уредба и до момента, в която се стартира, вече ще се стигне до етап, в който трябва да се направят корекции в Закона за социалните услуги. В това не виждам повод за безпокойство. Напротив, най-важното е, че ние всички виждаме необходимостта от реформи и осъзнаваме, че в момента сме в период, в който анализираме и планираме ключови политики. В момента всяка една от общините има като основен ангажимент да изготви План за интегриране и развитие за периода 2021 – 2027 г. , което е съобразено и с новия програмен период. Тези планове залагат в съответните направления и дейностите, които са обсъждани в различни комисии на НСОБ за здравеопазване, социална политика, култура и т.н, свързани с Плана за възстановяване и устойчивост. Всички сме в очакване кога ще получим информация за това кога Планът за възстановяване и устойчивост ще бъде внесен в Европейската комисия. В публичното пространство се разпространява информация, че има забавяне, за което не мисля, че е критично, но ще бъде обезпокоително, ако не успеем да защитим всички тези направления, които са жизненоважни за страната ни, и да се възползваме от така необходимите средства за здравеопазване и социална политика“, каза още г-жа Димитрова. В заключение тя благодари на всички работещи в социалната сфера за упоритата им работа и всеотдайност.
/презентация/