07. 01. 22 г.
Работодателите трябва да бъдат насърчавани, за да предоставят работа на хора в неравностойно положение, защото квотите лесно могат да бъдат заобикаляни. Практически кризата донася и нови възможности и прави бизнесът по-гъвкав. Това коментира г-жа Цецка Караджова, основател на партньорите на НАСО фондация „Светът на Мария“ в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
„Социалните предприемачи не бяха изобщо във фокуса на държавата по време на кризата. За нас това се оказа една възможност сами да стигнем до решения, които ни дадоха повече възможности. За нас това беше, че стартирахме един онлайн магазин, който се оказа изключително успешен. Те бяха оставени да се оправят сами“, каза още Караджова. По думите й въпреки липсата на подкрепа от държавата, една рекламна агенция ги е подкрепила със създаването на онлайн магазин пробоно.
„Има нужда от повече мерки и повече информираност, за да могат социалните предприятия да функционират в по-нормална среда“, допълни създателят на социално предприятие „Шоколадова фабрика Станимира“ Станимира Георгиева, която също бе гост в студиот на Bloomberg TV. По думите й разликата в социалните предприятия, както е казано и в закона, е, че интегрирайки една социална цел, стремейки се да се реши някакъв социален проблем, това предприятие наистина има нужда от повече подкрепа.
Много корпорации са залегнали в основата на своя бизнес корпоративна и социална отговорност, но те трябва повече да бъдат информирани как и какво могат да потребяват като услуги от социалните предприятия и как чрез своя бизнес могат да ги подкрепят. Няма достатъчно информация за съществуването на закон за социалното предприемачество в България. Регистрираните социални предприятия в България са 35, а само в Белгия са регистрирани над 18 000 социални предприятия, във Великобритания над 100 000. При нас това тепърва предстои.
Целият материал може да гледате ТУК