21.02.22 г.
На 17 февруари председателят на НАСО Георги Георгиев проведе среща със зам.-министъра на труда и социалната политика Жулиета Върлякова. В срещата участваха ръководители и експерти от дирекциите „Политика за хора с увреждания, равни възможности и социална помощ“, „Социално включване“ и „Политика на пазара на труда и трудова мобилност“, работещи в областта на подкрепата на хората с увреждания, заетостта и социалната икономика.
По време на срещата се обсъди предложение на НАСО по някои основни теми, по които Алиансът работи в областта на развитието на социалните услуги и заетостта. Г-н Георгиев представи конкретните предложения, които касаят предстоящото преобразуване на Агенцията за хората с увреждания /АХУ/ в Държавна агенция за хората с увреждания и необходимостта от прехвърляне на досегашните изпълнителни функции на АХУ към други държавни структури. Втората водеща тема на предложенията засегна необходимостта на спешни и неотложни решения за осигуряване на финансиране на приобщаваща заетост и повече работни места за хора с увреждания, както и пълна промяна на досегашния ред на финансиране.
Като значим резерв в тази посока НАСО предлага доразвиване на настоящите нормативни условия за подкрепа на социалните предприятия и осигуряване на реално работеща подкрепа и устойчивост за тях. Поставен беше отново въпросът за намиране на подходящ вариант и нормативно уреждане на трудовото участие на хората с увреждания при ползване на социални услуги и законово реализиране на допълнителни приходи в социалните услуги от извършваните трудови дейности. С цел развитие и подобряване на партньорството, бе направено и предложение за осъвършенстване на регламентите и статута за работа на национално представителните организации на и за хората с увреждания и повишаване на техния принос и значимост в работата на Националния съвет за хората с увреждания.
Зам.- министър Ж. Върлякова изрази удовлетворение, разбиране и подкрепа на направените предложения от НАСО и заяви желание да се започне дебат и работа по предложенията, с цел намиране на най-добрите варианти за тяхното изпълнение.
Участниците в срещата реализираха активна и съдържателна дискусия в търсене на отговори по много въпроси, съдържащи се в предложенията, като най-значима и изискваща навременна реакция тема беше необходимостта от модел за държавна подкрепа на заетостта за хората с увреждания. Срещата завърши с обща убеденост, че настоящият момент е подходящ за промени в областта на заетостта, както и търсене на подходящи възможности по останалите предложения.