В Кюстендил се проведе двудневен спортен празник. Празникът бе осъществен с любезното домакинство на г-жа Анелия Велинова, директор на Дом за възрастни хора с физически увреждания и представител на НАСО за гр. Кюстендил. Организатор на празника бе Сдружение „Партньори – Кюстендил“, финансирането и по програма „Еразъм + Спорт“. Целта на проекта и на конкретното събитие е подобряване на социалното включване и стимулиране на равните възможности на хората с увреждания.
Официални гости на събитието бяха – зам. областният управител на област Кюстендил – Любомир Терзийски, зам. кметовете Радмила Рангелова „Социални услуги, програми и проекти“ и Светослав Василев „Култура, образование, туризъм, младежки дейности и спорт“, Иван Андонов – Председател на Общински съвет Кюстендил, Председателя на Параолимпийската асоциация в България – доц. Лалов, г-жа Емилия Халилова- Цветина – Директор на дирекция „Социална и жилищна политика“ община Благоевград, г-жа Нели Трайкова – Директор дневни центрове за деца, младежи и възрастни „Света Неделя“ община Сандански и г-жа Маргарита Бербатова
Денят започна с поредица от демонстрационни мачове по БОЧА на представителни отбори от социални институции в Ловеч, Сандански, Благоевград и Кюстендил.
Изключително вълнуващи и емоционални бяха мачовете, в които се включиха отбори на „съмишлениците“ и играха БОЧА с хората с увреждания, с което засвидетелстваха своята ангажираност и подкрепа. Свои отбори излъчиха областната администрация, общинската администрация, общинският съвет на Кюстендил и ЮЗУ „Неофит Рилски“.
В събитието активно се включиха служителите и потребителите от Дом „Ильо войвода”. В домът играта БОЧА и позната от 2011 година. Включена е в рехабилитационните занимания на социалната услуга като адаптиран спорт и се провежда всеки вторник и четвъртък. Това дава възможност за спортна изява на всеки желаещ да се включи. През годините служителите и потребителите на социалната услуга са споделили знанията и уменията си за играта на много други социални услуги във Варна, Благоевград, Петрич, Сандански, Ловеч и по този начин се обучила много състезатели.
Участието на състезателите от Дом „Ильо войвода” им донесе първа награда.
Златните медалисти са Иван, Нина, Светла и Симеон.
Ако играта БОЧА е непозната за вас, тази информация, вероятно ще ви бъде от полза.
Името на играта произлиза от латинската дума bottia – топка. Произнася се „бот-ча“. Играта има дълга, дори древна история, писмени доказателства за съществуването й има още от времето на Римската империя.
БОЧА преживява нов разцвeт в началото на 80-те години на миналия век.
Тогава няколко европейските държави откриват, че играта е изключително добре приета и достъпна за хората с увреждания. От 1984 година е дисциплина в параолимпийските игри. Днес играта БОЧА се практикува в над 50 страни по света и се мисли като доказано средство, което активизира хора с увреждания, подобрява качеството им на живот и подпомага интеграцията им в общността.
БОЧА е подходяща за всички, дори за хора с много тежки физически увреждания (церебрална парализа или свързаните с нея неврологични заболявания, налагащи използването на инвалидна количка). С годините играта е припозната като спортна терапия и ефективен начин за интегриране на хора с физически увреждания в спортни клубове, неправителствени организации, училища, рехабилитационни центрове или в домашни условия.