В Деня на Европа – 9 май, НАСО участва в конференция в Министерски съвет, организирана от Икономическият и социален съвет. По време на събитието представители на изпълнителната, законодателната и местните власти, както и синдикатите и работодателските организации обсъдиха влизането на България в еврозоната и приемането на единната европейска валута. Символично на Деня на Европа се предизвиква този дебат, за да се представи актуалното развитие и роля на организираното гражданско общество по пътя към членството. Имаше много въпроси и се повдигнаха теми, които вълнуват бизнеса, хората и местните власти. Дадоха се препоръки за по-дълъг срок от 6 месеца за обмяна без такси, срок за обозначаване на цени и в евро и лев, сигурност на гражданите в малките населени места, администативна тежест за бизнеса. Високопоставени гости от Хърватска, Литва, Латвия и Естония също споделиха своя опит и посъветваха, че е необходима политическа стабилност и приемственост, както и доверие на хората в институциите.
Председателят на Народното събрание Росен Желязков изрази увереност, че парламентът в най-скорошен порядък ще приеме необходимите законодателни актове, които да гарантират нормативната база за въвеждане на еврото. Участваха и заместник министър-председателят по управление на европейските средства Атанас Пеканов, заместник-министърът на финансите Методи Методиев и управителят на Българска народна банка Димитър Радев.
Дискусията за конкретните измерения на процеса по присъединяването и въпросите, които задават гражданите, очерта и основните проблеми, върху които институциите трябва да съсредоточат усилията си в следващите месеци. Все още няма подготвен проект на нормативен акт за преминаване към единната европейска валута, много са законите и подзаконовите нормативни актове, които се нуждаят от изменения. Липсва конкретика по отношение на преизчисляването на пенсии, осигуровки, данъчни и кредитни задължения. Не са изяснени механизмите за обмяна на личните спестявания. Между работата на отделните секторни работни групи остават бели петна, които демонстрират необходимостта от повече съвместни усилия и добра синхронизация между институциите, а също така и активно привличане на всички структури на гражданското общество, подчертаха повечето от говорителите в конференцията.
Икономическият и социален съвет е консултативен орган, който изразява волята на структурите на гражданското общество по теми, свързани с дневния ред на обществото. Негова мисия е да бъде партньор в управлението на държавата и да подпомага търсенето на съгласие, аргументи и компромиси, насочени към просперитет и справедливост за гражданите на България. Като представител на III група НАСО е член на Съвета от 2021 г.