22.10.21 г.
На 22 октомври се проведе Регионална работна среща по въпросите за осиновяването. Онлайн срещата беше част от кампанията „Национални информационни седмици за осиновяването“ и се осъществи с партньорство между Община Пловдив, НАСО, Българска асоциация „Осиновени и осиновители“/ БАОО/ и Комплекс за социални услуги за деца и семейства в Пловдив.
Актуални теми и най-често срещаните проблеми в процеса по осиновяването бяха обсъдени от представители на Агенция „Социално подпомагане“, Регионална дирекция „Социално подпомагане“ – Пловдив, БАОО, Държавна агенция за закрила на детето, осиновители и автори на книгата „Така започна всичко“.
Срещата бе открита от г-жа Веселина Ботева, директор на дирекция „Социални дейности“ в Пловдив и член на УС на НАСО. Тя приветства присъстващите и увери, че Община Пловдив в качеството си на доставчик на социални услуги ще продължи да търси най-добрите възможности за гарантиране на правата на децата в процеса по осиновяване.
В дискусията се обсъдиха в детайли все още неразрешените казуси при осиновяването, като липсата на мотивация от страна на кандидатите за осиновители да потърсят навременна подкрепа в най-ранните етапи от процеса по осиновяването. Това включва и помощ с консултиране по време на самото кандидатстване. По време на срещата беше засегната темата за същността на родителството, без значение дали става въпрос за биологични родители или осиновители.
„Родителството е трудно колкото за биологичните родители, толкова и за осиновителите. На законово ниво не бива да се създава разделение. Все по-голяма е нуждата от повишаване на информираността в обществото за проблемите при осиновяването. Там, където родителството среща притеснения, трябва да се говори открито“, коментира директорът на КСУДС – Пловдив г-жа Недка Петрова. Тя сподели за опита на ръководения от нея екип по отношение на работата с многократно отхвърлени при осиновяване деца:
„За децата отхвърлянето причинява голяма травма. Необходимо е да се въздейства върху първопричините за отхвърляните при осиновяването деца. Въпреки липсата на ресурси, ние, които работим в социалните услуги, даваме всичко по силите си да съживим духа на тези деца“, каза в заключение директорът Недка Петрова.
Участниците в регионалната среща се обединиха около заключението, че към момента липсва адекватна законова рамка, от което произлизат редица проблеми, като липса на ясни критерии за недопускане на кандидатите за осиновители, в това число и горна възрастова граница при осиновяване на дете, излишно забавяне на процедурите и т.н. Обсъди се предложение с кандидатите да се работи индивидуално, като всеки един от тях да има своя социален работник, който да проследява и оказва подкрепа през цялото време. Предложено бе да се инициират повече обучителни програми и курсове, с помощта на които да бъдат подготвени осиновители и биологични родители за грижите за децата.