Добра практика споделена от Дом „Ильо Войвода“, град Кюстендил
Възникването на трудотерапията, създаването й в нормативен облик, видовете трудотерапии и обучаването на специалисти в това направление е систематизирано и подробно представено в книгата на професор Париз Паризов „Трудотерапия“, 2001 година, София. Тя се превръща в „пътеводител“ на заемащия длъжността „трудотерапевт“ в социалните услуги.
На тази длъжност се назначават служители със средно образование, които нямат никаква информация за трудовите отговорности до преди назначаването си или служители с висше образование, но с друга завършена специалност. Ръководителят на социалната услуга се заема с нелеката задача да обучи назначеното лице до най-дребния детайл като разпределя времево работния процес, който е адаптиран към комплекса от дейности при предоставяне на социална услуга на лица с увреждания (психически и физически) или заемащият длъжността „трудотерапевт” е менторът за препредаване на информация за бъдещата професионална ангажираност.
Трудотерапевтични занимания в социалните домове
Седмичната програма в социална услуга включва провеждане на Ателиета по интереси, които се провеждат веднъж или два пъти в седмицата в зависимост от активността на потребителите на социална услуга.
Времевата продължителност е определена от устойчивостта на внимание на включените участници и водещата диагноза. Задължително е включено писмено одобрение на лекар при изготвянето на трудовотерапевтичния лист, като преди започване на процедурите е направена предварителна преценка на физическите и умствените възможности на пациента – преглед, извършване на някои функционални проби, определяне състоянието на сърдечносъдовата система, двигателния апарат и на сензорните органи.
Изготвянето на индивидуален трудовотерапевтичен лист от трудотерапевта изисква провеждане на анкета с настаненото лице, в която са включени въпроси за професионалните умения, за любимите занимания, за възможностите и дефицита.
Личното представяне на заемащия длъжността „трудотерапевт“ е водещо в реализирането на трудотерапевтичната програма. Компетентността, инициативността и харизматичността на трудотерапевта носи устойчивият модел на трудовотерапевтично ателие. Това е безценна находка за социална институция, за ползващите трудовотерапевтичната програма, за резултатите като рехабилитационна програма в индивидуалната карта на потребностите – оценка и планиране на потребностите от социална услуга.
Трудовотерапевтичните занимания в социална институция – Дом за пълнолетни лица с физически увреждания се организира от трима трудотерапевти. При назначаването на тази длъжност образованието не е водещо, а мотивацията и личностните качества на заемащия длъжността.
Работният процес е представен в трудовите задължения на длъжностна характеристика, която изисква последователност в работата с лице с увреждане – спомага при усвояване на хигиенните навици (миене на очи, миене на ръце, подреждане на лични шкафове и гардероба). На първо място е обучение за пълна самостоятелност /организирането на битовизма в ежедневието като основен подход в трудотерапевтичната дейност/.
Забавната трудотерапия /рисуване, апликиране, плетене/ се включва като цел да намали еднообразието и постоянното пребиваване в спалното помещение. Функционална или възстановителна трудотерапия чрез дадена работа и участващите в нея функционални органи възстановяват своята активност. Цели да повлияе на заболялата част, орган или система на тялото за възстановяване на тяхната нарушена от патологичния процес функция.
Кабинетът по трудотерапия е оборудван с всички мебели и материали, подходящи за спецификата на провеждането й – кухня за кулинарни умения, градинарство и цветарство, отглеждане на животни /риби, кокошки, зайци, котки, кучета, декоративни птици в клетка/.
Трудотерапевтът изготвя годишна трудотерапевтична програма, която включва дейности съгласно годишния календар на празници, сезони и градски форуми. Изготвя и седмична програма, която е поставена на достъпно място за информиране на потребителите на социална услуга. Трудотерапевтът планира своята дейност в деня като времето за провеждане на трудовотерапевтичните ателиета е съобразено с активността на лицата с увреждания. В работния процес на провеждане, половин час се отделя за подготовка на материали, активната трудова терапия – 45 минути, след това се отделя половин час за почистване на ателието и личната хигиена на участниците.
Обособяват се ателие по стъклопис, ателие по лепене на семена, по лепене на мъниста, изрязване и лепене на хартия, изработване на оригами, плетене, декупаж, торцване, изработване на мартеници, магнити, сувенири от глина, накити, изработване на картички с празнична тематика, книгоразделители и други.
Стъклописът включва рисуване с бои и четка върху чаши, чинии, буркани, стъкло в рамка. Избира се темата /плодове, пейзажи, цветя, животни/, предварително се рисува върху предметът с молив и след това линиите се очертават с контур /черен, бронзов, златен/. След това внимателно се нанася боята, която се разлива лесно и затова се поставя в малки съдове, за да не се разлее.
Трудотерапевтът подпомага процеса на ползване на материали и правилното им съхранение. Потапя се четката в боята и капка по капка се нанася на стъклото в рамките на изрисуваното с контура, който служи като ограничител за течната боя. Така всяко ателие носи своите значими действия, с които трудотерапевтът работи и препредава своето умение на участниците в трудотерапията.
Участието във форуми като Празникът на черешата, Празникът на плодородието, Панагия, организирани от Община Кюстендил, дава възможност за представяне на трудотерапията като терапевтичен метод при работата с лица с увреждания и като модел за изграждане на умения за изработване на сувенири, които се остойностяват и така се въвлича вниманието на участника в търговски модел.
На изделието се поставя етикет с цена, в която са включени използваните материали и вложения труд, също се поставя информация от коя социална услуга е изработено. Подготвя се хартиена опаковка предварително под формата на пликове отново с тематична апликация. Подреждането на щанда и отговорността да се продават изделията е организация на трудотерапевтите и социалните работници съвместно с потребителите на социална услуга, участвали в изработването. Участието във форуми на лица с физически увреждания съдейства за изграждане на умения за комуникация с непознати хора, за търговския модел (покупко-продажба, броене на пари, запис на продажби, планиране на следващи дейности в зависимост от търсенето) и други.
Всяко участие е възнаградено с грамота, с плакет, с парична награда – получени са десетки грамоти. След реализирането на продажбата трудът на участниците се възнаграждава финансово – използва се мотивационен инструмент за възнаграждение на положения труд. Клиентите на изделията по трудотерапия се впечатляват от детайлите на изработените сувенири и техните послания. Всяка година търсят щандовете на социалните институции, за да си закупят интересни сувенири и в същото време да стимулират трудовата дейност на лица в неравностойно положение.
Трудотерапията спомага за адаптиращия период на новонастаненото лице с увреждане в социална институция – запознава се с други лица със своите заболявания и социални фактори, допринесли за настаняването му. Терапевтичният процес целенасочено активира физическата и умствената дейност на лицето, когато се използва „реално“. Много често наблюдаваме в социалните услуги трудотерапевтичната дейност е описана само на документи или кабинетите и изработените изделия са изцяло продукт на служителите без участие на потребителите на социална услуга.
Трудотерапията е място за лична изява на служителя – трудотерапевт, но в основата й е мотивирането на изразяване на индивидуалността и уменията на лицето с увреждане. За да се осъществи реално трудотерапевтичната дейност е важна професионалната дейност на мултидисциплинарния екип, който участва в комлексната рехабилитация на лицето с увреждане. Активните участници са със следните диагнози: детска церебрална парализа, мозъчен инсулт, малформации, енцефалит, Паркинсон….
Включват се в трудотерапевтичните дейности и пасивни участници – наблюдатели, с по-тежки диагнози (наличие на квадрипареза) за реализиране на активност, но емоционално и с поглед следят всяко движение на другите.
Какви са благоприятните въздействия на трудотерапията върху организма?
На първо място увеличаване обема на движенията в ставите, като паралелно с това се увеличава и мускулната сила, както и издръжливостта на двигателния апарат и работния толеранс като цяло. Налице е подобряване също и на координацията, сръчността и скоростта на движение на ставите. Лицата, участници в трудотерапия, съобщават и за подобряване на сензорните им усещания.
Важен, но не и изненадващ факт е, че трудотерапията има изключително важна роля в преодоляване на депресивните епизоди при лица с увреждания, които са загубили в различна степен функционалност на един или няколко крайника. Чрез трудотерапията се дава възможност за извършване на полезна работа както за себе си, така и за околните, които редуцира и чувството за малоценност.
Трудотерапията е важна част от рехабилитацията
Участие в Празника на черешата 2021