Националния годишен форум завърши с емоционален, вдъхновяващ и съдържателен разговор между посланиците на партньорството и успеха на НАСО – доц. д-р Марина Стефанова, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и г-н Люк Зелдерло, Досегашен главен секретар на Европейската асоциация на доставчици на услуги за хора с увреждания и експерт към „Европейски социален фонд +“, на тема „Лидерство, партньорство, правила на успеха за по-добър живот“. В началото д-р Стефанова започна разговора с твърдението, че проблеми винаги ще има, но е важно за хората да ги решаваме – личностно и професионално. В своето обръщение към участниците, тя каза: „Всички ние сме тук да споделяме и обменяме опит – вие, защото най-добре знаете какво е „социална работа“. Ние правим промяната – видима или не, промяна която трябва да се случи“. Също така, тя сподели, че имаме нужда да поговорим с човек, който се справя с трудностите, който знае как да се справя с попътния вятър, а именно г-н Люк Зелдерло.
Г-н Зелдерло разказа през своя житейски и трудов опит, какво е за него лидерството: „лидерството се основава на кооперативност и учене“. Опитът му е показал, че започването на нещо е 20% от работата, а ученето, прилагането на наученото са останалите 80% от работата. Той като лидер сподели още, че е важно да държим близо до себе си ценностите и принципите си, защото в началото винаги е лесно, но по пътя обикновено се появяват кризи. На въпроса как лидерите се променят по време на кризи, г-н Зелдерло отговори следното: „За един лидер „кризата“ не е криза, затова аз като такъв, от самото начало знам, че ще има предизвикателства. Много по-лесно е да го приемем като част от процеса, като нещо, което се случва ежедневно.“
В своето изложение, той сподели основната си препоръка за лидерство и успех, която е: „Да запазим фокуса си върху целите на организацията. Следващото много важно нещо е да имаме хора, които ни подкрепят, защото на върха си сам, затова трябва да има хора, които ни подкрепят“.
За финал бе предизвикан да помечтае на глас и да сподели визията си за следващите 10 години. В отговор г-н Зелдерло сподели, че за да имаме по-добър живот, трябва приложим въображение, креативност и да мислим извън рамката. Той допълни, че по-добрият живот е възможен само, ако правим така, че да променяме живота на обществото. По-доброто общество е отново базирано на партньорство и кооперативност, за да се градят „мостове“, да се подкрепя и гради по-добрия живот на хората.
Г-н Люк Зелдерло завърши с думите: „Няма път към социалното включване, социалното включване е единственият път!“
Д-р Марина Стефанова с вдъхновяващи примери и експертен опит представи ключовите направления и процеси за постигане на социално въздействие, водещо до реализирането на устойчиво развитие и партньорства със споделена стойност.