Национален алианс за социална отговорност проведе със специалното участие на Министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, най-голямото събитие в социалната сфера за годината, което събра на едно място над 150 представители от държавни институции, общини, доставчици, ръководители и екипи на социални услуги, потребители, неправителствени организации, съвместно с квалифицирани лектори и експерти на НАСО. За поредна година Алиансът направи възможно, Форумът с най-дългогодишна история да срещне специалистите, ангажирани с развитието на социалните услуги и грижата за хората. В програмата на Форума са включени темите за: Отговорностите на държавата и общините, доставчици, организация, управление и качество. Представяне на добри практики в социалната сфера.
Встъпление към участниците отправи:
г-н Георги Георгиев, председател на Национален алианс за социална отговорност
г-жа Иванка Шалашатова, Министър на труда и социалната политика,
г-н Иван Портних, кмет на община Варна
г-жа Валерия Бужан, Вицепрезидент на EASPD,
д-р Марина Стефанова, учредител и председател на УС на Българска асоциация на КСО специалисти, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ модерира първата част на събитието.
Сред официалните гости на събитието бяха: Тимъти Гилайн, временен изпълнителен директор на Европейската асоциация на доставчиците на социални услугиза хора с увреждания (EASPD), Валерия Бужан, Вицепрезидент на ЕАСПД, Люк Зелдерло, досегашен главен секретар на ЕАСПД, експерт към ЕСФ+, Иванка Шалапатова, Министър на труда и социалната политика, експерти от Министерство на труда и социалната политика, Агенция за социално подпомагане, Агенция за качество на социалните услуги и други представители на централната и местна власт.
Участниците във форума имаха възможност да отправят своите въпроси, мнения и коментари към Министър Шалапатова, свързани с критериите за успешен мениджмънт на социалните услуги, функционалностите на Интегрирана информационна система, липсата на специалистите, които желаят да работят в Центровете за настаняване от семеен тип, значението на превенцията в социума, затрудненията при работата с лица с деменция, проблемите при предоставяне на социални услуги в малките общини.
Министърът на труда и социалната политика отговори на всички въпроси и обърна специално внимание на темата за успешен мениджмънт на социалните услуги, която според нея е изключително важна. Сподели, че за младите кадри, които искат да се развиват в ръководни позиции, няма възможности за обучения в академии и обучение в лидерство, което е овластяващо, модерно и успешно и добави, че е отворена към провеждане на разговор и споделяне на предложения за успешен мениджмънт.
Относно функционалностите на Интегрираната информационна система, която ще бъде внедрена в социалните услуги, Министър Шалапатова сподели, че е оптимист и, че с помощта на професионалистите в страната, ще има добър баланс при събирането на количествени и качествени данни, които да дадат ясната посока работа.
Относно Центровете за настаняване от семеен тип, тя добави, че е разработена много добра форма за предоставяне на грижите в ЦНСТ, както и че има недостиг на желаещи да работят в тези услуги, но трябва да това да бъде променено.
Относно превенцията сподели, че тя се случва успешно в България.
Министър Шалапатова, апелира за проблема с деменцията и,че е необходимо да се мисли по-мащабно, и да се търсят начини за работа със здравната система. За мобилните екипи в малките общини, изказа своето мнение, че е нерентабилно за България да се създават във всяка една малка община мобилни екипи, като практиките са те да бъдат центрирани в по-големи общини, но да се дава достъп.
В дискусията се включиха и представители от МТСП, Агенцията за социално подпомагане (АСП) и Агенцията за Качество на социалните услуги (АКСУ), които отговориха на редица въпроси свързани с планирането на социалните услуги, Наредбата за качество на СУ, Националната карта на социалните услуги, която следва да бъде готова през 2024, както и финансирането на социалните услуги.
Г-жа Теодора Любенова, главен експерт „Социално включване“, МТСП, подкрепи изказването на Министъра на труда и социалната политика, като заяви, че има приемственост и МТСП продължава работата си с цел окачестевяване на социалните услуги, в т.ч и подобряване на Наредбата за стандартите за заплащане на труда на служителите, осъществяващи дейности по предоставяне на социални услуги, които се финансират от държавния бюджет.
Г-жа Венелина Богданова, началник отдел „Соц. услуги за пълнолетни лица“, АСП, разказа за процеса на създаване на Националната карта и за финансирането на социалните услуги. Отбеляза, че в момента се прави анализ на събраните данни от социалните услуги и одобрените такива, ще влязат в Картата. По отношение на финансирането, тя сподели, че засега се финансират по стария ред. По новия ред, ще се случи финансирането след приемането на Картата, като ще бъдат разработени нови финансови стандарти.
В дискусията активно участие взеха представители и екперти от Агенцията за качеството на социалните услуги (АКСУ) – г-жа Диана Петрова и г-жа Христина Пантева. Г-жа Петрова, отговори на въпроси по темата и сподели повече за работата на Агенцията и подкрепата към социалните услуги.
По темата още се включиха представители и експерти от Националното сдружение на общините на Р България, в т.ч Росица Димитрова, съпредседател на ПК „Соц. политика“, община Велико Търново – директор Дирекция; Веселина Ботева, зам.председател на ПК „Соц. политика“, община Пловдив – директор Дирекция и Мая Казанджиева, зам.председател на ПК „Соц. политика“,община Бургас – директор Дирекция
Втората част на Форума бе посветена на добри практики и отвори дискусия на тема „Доставчици, организация, управление и качество“ в който се включиха специалните гости от Европа, представители от общини, неправителствена организация и университет, които споделиха своите успешни модели за развитие на социалните услуги. Също така участие по темата взеха и експерти на НАСО, които представиха своя добър опит по темата за „Партньорството в подкрепа за развитие на добрия опит“.
В последния ден от Форума програмата продължи с интересен и вдъхновяващ уъркшоп, модериран от проф. д-р Севджихан Еюбова, на тема „Мотивация и екипна работа в социалните услуги“. Уъркшопът започна с игра, която имаше за цел да изведе на преден план важни послания за работата в екип и по-специално за работещите в социалната сфера.
Националния годишен форум завърши с емоционален, вдъхновяващ и съдържателен разговор между посланиците на партньорството и успеха на НАСО – доц. д-р Марина Стефанова, преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“ и г-н Люк Зелдерло, Досегашен главен секретар на Европейската асоциация на доставчици на услуги за хора с увреждания и експерт към „Европейски социален фонд +“, на тема „Лидерство, партньорство, правила на успеха за по-добър живот“. В началото д-р Стефанова се обърна към участниците с твърдението, че проблеми винаги ще има, но е важно за хората да ги решаваме – личностно и професионално. Също така, тя сподели, че имаме нужда да поговорим с човек, който се справя с трудностите, който знае как да посреща попътния вятър, какъвто е именно г-н Люк Зелдерло, затова тя проведе интервю с него, в което той даде своите съвети и послания как човек да е успешен , да развива полезни партньорства и справя с кризите, и предизвикателствата в работата и живота.