На 5-6 октомври се състоя провеждането на Eдинадесети европейски форум на субектите на социална и солидарна икономика, който се провежда в контекста на Българското председателство на Мониторинговия комитет на Люксембургската декларация, под домакинството на Министерство на труда и социалната политика. Темата на конференцията беше „Социалната икономика – вдъхновяваща, иновативна, обединяваща“. На форума бяха обсъдени възможностите за сближаване на равнищата на развитие на социалната икономика в страните от Източна и Западна Европа чрез насърчаване на партньорствата между отделни региони и подкрепа на сектора чрез публично финансиране, както и чрез прилагането на добри практики за развиването на социални иновации и социални клъстери.
Във втората част от събитието се състоя и Кръгла маса на високо равнище посветена на тема „Държавата в подкрепа на социалната и солидарна икономика“, на която участие взеха председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова и членовете на съвета и г-н Георги Георгиев, председател на НАСО и г-н Ивелин Желязков. Председателят на ИСС представи накратко разработения „Анализ на интеграцията на хората с увреждания на пазара на труда – мерки, стимули и предизвикателства“, целящ да подобри заетостта на хората с увреждания.
В своето встъпление, г-н Георгиев, обясни, че хората с увреждания попадат в сегрегация и изолация, тогава когато няма адекватна държавна политика, няма нормална подкрепа и поради увреждане попадат в бедност и невъзможност да водят нормален човешки живот. По темата за заетост той цитира няколко текста от изготвения Анализ: „На първо място анализът категорично определя състоянието на заетостта на хората с увреждания в България, като тревожно. Също така той казва, че видовете подкрепа, чрез Агенция по заетостта, която осигурява основно субсидирана заетост е нещо хубаво, но крайно недостатъчно предвид нейния срок – след изтичане срока на субсидиране, заетостта я няма. В друга посока, в която се реализира подкрепа е чрез Агенцията за хора с увреждания, а там недостатъка е, че се финансират предприятия без да се увеличава или запазва заетостта. ИСС препоръчва двете програми за заетост да бъдат обединени и изцяло да бъде променено законодателството по тази тема, за да се потърси съвременното световно развитие по темата, наречено „приобщаваща заетост“, което означава, хората с увреждания да нямат бариери, да работят свободно това, което искат и там, където искат, както и да им се заплаща, реално това, което те заслужават.“
„По повод активния диалог с Министерството на труда и социалната политика, стартира активно и процеса на промяна на нормативните документи и очакваме да имаме възможност да се включим активно в работните групи и цялостната технология по промяна на Закона за хората с увреждания, Закона за насърчаване на заетостта и Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика. В областа на социалната икономика, ще разчитаме в усъвършенстването на Закона да залегнат възможности за подкрепа на социалните предприятия във връзка с развитие на работни места“, сподели още г-н Георгиев.