Комплекс за социални услуги „Олга Скобелева“ – Пловдив е създаден с решение на Общински съвет – Пловдив през 2013 г. като приемник на Дом за деца лишени от родителска грижа, за който е приет план за закриване, съгласно Национална стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България”.
Приложен е уникален за България модел на деинституционализация, тъй като Комплексът със собствен ресурс поетапно намали броя на децата, които се отглеждат в институция чрез изграждане на съвременни услуги от семеен тип, както и развитие на услуги за подкрепа на деца и младежи от уязвими групи, с цел да се гарантира мястото на всяко едно дете в социалната система, според индивидуалната потребност.
Този процес се реализира с волята на Община Пловдив и широк кръг партньорски организации. Чрез предоставяне на подходяща общинска сграда и цялостно реновиране с помощта на дарители, поетапно са разкрити изнесени резидентни услуги, а децата изведени от институцията с подкрепяща среда – екипът, който се грижи за тях.
Към Комплекса функционират общо 6 социални услуги:
- Кризисен център за деца жертви на домашно насилие и трафик;
- Дневен център за деца и младежи с увреждания;
- Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи с увреждания;
- Преходно жилище за девойки;
- Център за социална рехабилитация и интеграция;
- Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания;
Осигурен е и достъп за хора с двигателни нарушения до специализираната среда.
Социалните услуги са предоставили подкрепа за 292 деца в риск и 580 деца и младежи от уязвими групи.
Основен фактор за развитието на Комплекса е доброто сътрудничество и изградената партньорска мрежа. За изминалите 10 години Социалните услуги „Олга Скобелева“ са получили безусловна подкрепа от Община Пловдив и Общински съвет – Пловдив на всяка идея, предложение и предизвикателство, което са отправили към тях. Получили са силна подкрепа от бизнеса, неправителствени организации и организации с нестопанска цел, както и граждани, които с постоянство си дават увереност и кураж за всяка следваща крачка.
Освен модернизирането на специализираната среда, социалните услуги на Комплекса са отворени за инициативи, които подобряват качеството на живот на децата и младежите. Реализирали са много проекти за развитие на децата в области като музика, изкуство, спорт, обучение, подготовка за трудова роля, общуване и социално взаимодействие, което създава една стабилна основа от умения, навици и контакти, които имат ключово значение за преминаване към самостоятелно живее, социална интеграция и трудова реализация.
Предизвикателство в работата на Комплекса е подкрепата за придобиване на трудови умения и включване в трудова роля на младежите с увреждания. В този смисъл се отчита като голям успех и добра практика не само намирането на работно място, но и задържане в трудова роля на едно от специалните момичета, което живее в резидентна услуга.
Това е дълъг процес и много усилия по обучение, мотивиране, изграждане на трудова дисциплина и периодичен контакт с работодателя за оценка на риска, но крайният резултат е продължаваща вече 2 години трудова заетост и самостоятелно придвижване до работното място. От Комплекса споделят, че са амбицирани да приложат тази практика и при други младежи.
Друг успешен модел за интеграция на деца и младежи със специални потребности е практикуване на адаптиран крикет. Дневният център на Комплекса организира обучение на потребителите в крикет на маса. В този процес се включват и доброволци.
Ежегодно, в продължение на 8 години, са домакин за провеждане на национален турнир, който събира повече от 70 състезатели от цялата страна. Чрез практикуване на адаптиран крикет, децата постигат забележителни резултати и подобряват своята фина моторика, концентрация, координация, работа в екип и психо-емоционално състояние. Участието им в националните изяви е възможност за равно участие в живота на общността и по-успешна интеграция.
Мисията на КСУ „Олга Скобелева“ и занапред ще бъде фокусирана върху подобряване живота на децата и младежите, като имат готовност и мотивация за развитие и прилагане на иновативни модели за социална работа.