На 18 януари 2023 г. НАСОР имаше удоволствието да участва в заключителната конференция по проект FORESEE („Социални услуги по време на кризи: Изграждане на устойчивост и подобряване на привлекателността [на социалния сектор]“). Крайната цел е да имаме съгласувани системи за дългосрочна грижа и в същото време да се справим с енергийната и икономическата криза в страните от ЕС. Необходим е силен социален диалог, за да се развият подходящи умения на работната сила в социалните услуги и това е процес, който всички наши организации трябва да обединят усилията си, за да го постигнат!
Основните моменти, които бяха акцентирани по време на презентациите:
1. В повече от половината страни от ЕС липсва социален диалог при социалните услуги. Някои заинтересовани страни (на национално ниво) сами формират необходимите за социалния диалог структури, за да откликнат на тази липса.
2. Всяка една от страните, участвали в проучването по проекта представиха резултатите: Гърция, Португалия, Полша, Румъния, Австрия, Холандия, Чехия, Испания, Белгия, Люксембург, Франция – нивото на социалния диалог в националния контекст, заедно с европейските директиви и реалната им роля. Споделиха се добри практики от всеки участник и бяха идентифицирани пропуските в нормативните текстове на ЕС.
3. На база на това проучване, са обособени критерии и е изготвена чернова за подготовка на модули за обучения на социалните работници. Проекта FORESEE се явява началната стъпка, а естественото му продължение би бил IWorCon. Той ще включва допълнителни посещения и обмен на опит между страните, след което ще могат да бъдат ясно формулирани необходимите обучения.
4. Огромното предизвикателство – атрактивността на социалния сектор – наблюдава се константен отлив на мотивирани хора, които да работят като социални работници в цяла Европа. Всички организации, участвали в проекта са преминали през въпросници, проведени са интервюта, направени са анализи и национални събития, с цел повишаване на публичността на казуса.
5. Предложения за подобрения на работните условия в сферата на социалните услуги – дигитализация, социален диалог (по-голямо участие на социалния работник), медицински проучвания и приготовления за евентуална Ковид криза. Множество опции за подобрение на самото работно място, анализ на факторите, които основно водят до отлива на кандидати и др. (прикачил съм презентациите с проучванията).
6. Психосоциални рискове – трудности при обгрижване на пациенти, напрежение, дълги часове работа, слаба комуникация, страх от безработица
7. Необходимост от повече европейско субсидиране и повишаване на качеството на социалните услуги, чрез подобряване на качеството на работата на социалните работници
8. Развитие (подобряване) на уменията на социалните работници
9. Сформиране на устойчивост при дълготрайните грижи (LTC – long-term care) – това бе много голям акцент, всички организации посветиха време на тази тема, и ще бъде актуална и за всички проекти през 2023. Подготовка на социалната система за следващата пандемия.
10. Друг изключително важен акцент – Европейската стратегия за грижите (публикувана септември 2022)