Екипът на НАСО имаше удоволствието да участва в срещата организирана за членовете на Форума на заетостта на 20.09.2022г. По време на събитието бяха засегнати и дискутирани важни теми в сферата на защитената заетост, техните казуси и допълнителни изследвания. Беше представен нов проект, стартиран в рамките на европейската общност, а в края на срещата се проведе и обширна дискусия по повод член 27ми от Конвенция за правата на хората с увреждания (КПХУ) към ООН.
Благодарение на експертния потенциал на участниците, тяхната инициативност и утвърден многогодишен опит в сферата на социалните системи в различните европейски държави, онлайн срещата бе изключително изчерпателна, успя да засегне всички казуси и да даде възможност за обсъждане на различни предложения за решения на множеството предизвикателства – настоящи и бъдещи.
Участниците направиха цялостен преглед на задълженията на държавите -страни по член 27 от КПХУ на ООН, като всяка една релевантна тема бе разгледана в детайли чрез презентация и отворена дискусия. Причината, поради която е трудно хората с увреждания да си намерят работа е „аблеизмът“: въз основа на строги стандарти за външен вид, функциониране и поведение, способните начини на мислене разглеждат преживяването с увреждания като нещастие, което води до страдание и неравностойно положение и неизменно обезценява човешкия живот.
Законодателството и политиките все още отразяват способният подход към уврежданията чрез благотворителност и/или медицински модели. За да гарантират правата, залегнали в Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, държавите страни трябва да прилагат модела на правата на човека с уврежданията. Комитетът на ООН за права на хората с увреждания, счита че трудовите и профсъюзите трябва да бъдат по-приобщаващи и да представляват по-активно хората с увреждания.
Достъпността не е същото като разумното приспособяване. Не става въпрос само за достъп до мястото, но и за осигуряване на индивидуализирани модификации и корекции за хора с увреждани. Защитени работилници се считат за отделен модел на заетост, фокусиран върху медицинския подход към уврежданията и държи хората с увреждания далеч от отворената, приобщаваща и достъпна заетост. Той не насърчава ефективно прехода към свободен труд, равното възнаграждение за труд с еднаква стойност и липсата на редовни трудови договори.
Новият член на форума по заетостта, OSVIT, получи възможност да представи организацията си и своята дейност. OSVIT е доброволна организация, която съблюдава всички защитени и интерактивни работилници в Хърватия, като ежегодно организират конференции на тема заетост на хора с увреждания, учебни посещения и публикуват доклади. Предоставят и обучения за работа с хора с увреждания за персонала на интегриращи работилници – семинари.
Беше представено и проучване на EASPD за ефективността на защитените работилници – състояние и напредък. EASPD координира това възложено на подизпълнители проучване, за да получи достатъчно данни и да се разбере как се развива това в целия ЕС, за да се подкрепи позицията на EASPD. Договорът е подписан през юли.
В момента изследователите провеждат интервюта със заинтересовани страни на различни нива. Целевите държави са Германия, Испания, Италия, Холандия, Финландия, Чешка република и Полша. Очаква се докладът да бъде финализиран до края на годината.
Срещата през ноември с Policy Impact Lab, изследователски екип, ще предостави актуализация.
Представен бе проект на тема „Професионалното участие на хората с увреждания в Европа – контрастен анализ“. Това е проект, изпълняван от организацията на Катарина Баст, BAG WfbM Германия, чиято цел е да увеличи нивото на информираност относно професионалната интеграция на хората с увреждания и да се сравнят социалните услуги в 5 държави – Швеция, Германия, Франция, Испания и Словения.