02. 08. 21 г.
Участниците в Националния форум „Социални услуги, предприемачество и заетост“ разгледаха и дискутираха темата за дигиталната трансформация на социалната икономика. В първия работен панел на Форума директорът на Института за перспективни научни изследвания във Великотърновския университет доц. д-р Мария Илчева разгледа с презентация европейските политики за дигитализация, секторния профил на социалната икономика в Европа и ролята на социалните иновации за подобряване на качеството на живот на потребителите на социални услуги.
„Ускорената дигитална трансформация на европейската икономика не се случва с равномерни темпове, тъй като социалното предприемачество много често се свързва и със сектора на малките и средни предприятия, където се наблюдават драстични разлики в дигитализирането на процесите. Друг важен елемент е различната скорост на въвеждането на електронно управление. Едно от най-сериозните предизвикателства с навлизането на цифровите технологии е увеличаващото се дигитално неравенство и т.нар. дигитално изключване в резултат на което все повече хора ще бъдат изключвани от достъп до услуги и образование заради недостиг на дигитални умения“. Така доц. д-р Мария Илчева очерта темата за предизвикателствата пред дигиталната трансформация в контекста на социалната икономика.
България сериозно изостава от останалите европейски страни по отношение на развиването на основни дигитални умения, подчерта доц. Илчева. Страната ни е с най-нисък процент от населението, което има развита дигитална компетентност, което ще се окаже основната бариера за активното социално включване на всички възрастови групи.
„В дигиталната социална икономика от съществено значение са приложението на информационните технологии по отношение на предоставянето на услуги, внедряването на изкуствен интелект, използване на социални медии за мобилизиране на общности/социален маркетинг, платформи за споделена икономика и доставяне на цифрови услуги.“
Дигиталната трансформация на социалната икономика/доц. д-р Мария Илчева/презентация/