Членство в НАСО
Членове на Алианса могат да бъдат български и чуждестранни стопански и нестопански юридически лица, общини, регионални и общински институции, които приемат Устава на организацията и съдействат за изпълнение на нейните цели и дейности. Основните приоритети за това са:
- Да обединява и представлява доставчиците на социални услуги в България, да осигурява развитие на техния капацитет и равнопоставеност, да подкрепя професионалното и кариерно развитие на специалистите, работещи в социалните услуги;
- Да работи за развитие на социалните услуги, повишаване на тяхното качество, участие и удовлетвореност у потребителите;
- Да бъде обединяваща национална организация в сектора на организациите, работещи за хората с увреждания и други социални групи, и партньор на организации на хората с увреждания, държавата и общините в социалната сфера;
- Да привлича максимален брой социално отговорни работодатели, желаещи и можещи да поемат социални ангажименти за разкриване на повече работни места, грижа за своите служители, своя град и обществото като цяло, и да ги направи съпричастни в стремежа към по-качествен живот за всички;
- Да обединява и подкрепя усилията и възможностите на общините и другите структури в изпълнение на една от основните им мисии за създаване на благоприятни условия за социално развитие, разкриване на работни места, реализиране на социални ангажименти и услуги и постигане на по-добро качество на живот в различните общности;
- Да осигурява активно и ползотворно национално и международно партньорство.
Какви предимства носи членството в Алианса?
Участие в дейността на водеща национална представителна организация;
Възможност за лобиране на европейско, национално и местно ниво;
Информираност и партньорство за реализиране на проекти и дейности;
Подкрепа и популяризиране на дейностите на всяка организация;
Членство и участие в организациите, на които НАСО е член:
- Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания /EASPD/;
- Европейската коалиция за живот в общността /ECCL/;
- Федерацията на европейските социални работодатели /FESE/;
- Националния съвет за хората с увреждания;
- Националния съвет по въпросите на социалното включване;
- Националния съвет за закрила на детето;
- Консултативния съвет по корпоративна социална отговорност;
- Междуведомствената работна група по социална икономика;
- Комисията по взаимодействие с неправителствените организации и жалбите на гражданите към Народното събрание;
- Постоянни и временни работни групи за консултации по нормативни промени в областта на социалните политики, дейности и услуги; социалната икономика и предприемачество.
НАСО включва широк кръг от организации на територията на цялата страна, някои от които включват в съставите си и представляват други групи организации.
Всичко това допринася НАСО да има влияние, да представлява и работи с над 2000 организации и институции, преки и непреки членове на Алианса на територията на Република България.
Често задавани въпроси:
Чрез обучения, създаване на помощно бюро, предоставяне на информация и консултантски услуги, осигуряване на логистична подкрепа, възможности за европейско и национално партньорство и обмяна на добри практики.
Създаване на работни механизми между държавните власти и доставчиците на услуги за разработване на работещи национални стандарти за финансиране и устойчивост на този процес.
Осигуряване на равно третиране на всички видове доставчици на услуги, създаване на механизми за публично-частни партньорства и прилагане на модели за публичен контрол върху качеството на услугите.
Осигуряване на партньорство с организациите на хората с увреждания за реализиране на обучения и проучвания за потребностите на хората с увреждания и разработване на стандарти за качеството на услугите.
Партньорство с публични институции, корпорации и работодатели за реализиране на съвместни проекти и дейности с цел осигуряване на условия и подкрепа за хората с увреждания.
Реализиране на национална кампания за промяна и позитивно развитие на обществената нагласа в национални и местни медии, образователни и културни институти, други публични организации.
Осигуряване на условия за подкрепа и развитие на доставчиците на услуги и работодателите на хора с увреждания и други социални групи, и увеличаване на приноса им за подобряване на социалното включване и качеството на живот на населението.
Подобряване на условията за осъществяване на успешен бизнес и подкрепа за развитието на социално отговорните корпорации с цел увеличаване на приноса им в социалното развитие на България в съответствие с етичните, правните и социалните очаквания на обществото чрез справедлива политика по отношение на заплащане, осигуряване, обучение, подобряване на условията на труд на служителите и реализиране на подкрепа за обществото чрез дарения, спонсорство и други партньорства.
Мотивиране и стимулиране на общини, общински и регионални структури и други институции за създаване на социално отговорна среда и политики, насърчаващи реализирането на местни, регионални и социално отговорни инициативи и дейности с цел постигане на социална подкрепа, справедливост, партньорство и позитивно развитие, водещи до подобряване на условията на живот.
Включване на организации и институции, работещи в областта на изкуството и културата, с цел реализиране на социално значими дейности, инициативи и проекти, формиращи адекватни обществени нагласи, активност, позитивност и социално отговорно поведение с принос за социалното развитие на обществото.
Членове на Алианса могат да бъдат български и чуждестранни стопански и нестопански юридически лица, общини, регионални и общински институции, които приемат Устава на организацията и съдействат за изпълнение на нейните цели и дейности:
Да бъде обединяваща национална организация в сектора на организациите, работещи за хората с увреждания и други социални групи, и партньор на организации на хората с увреждания, държавата и общините в социалната сфера;
Да привлече максимален брой корпорации, желаещи и можещи да поемат социални ангажименти за своите служители, своя град и обществото като цяло, и да ги направи съпричастни в стремежа към по-качествен живот за всички;
Да обедини и подкрепи усилията и възможностите на общините и другите структури в изпълнение на една от основните им мисии за създаване на благоприятни условия за бизнес, разкриване на работни места, реализиране на социални ангажименти и услуги, и постигане на по-добро качество на живот в различните общности.
Главното, към което НАСО насочва своите усилия, е да подкрепи развитието на капацитета на доставчиците на услуги, реализирането на услугите да става с участието на самите хора с увреждания и техните организации, като се стимулират и популяризират възможностите на самите хора с увреждания за развитие и значимост на техните постижения. Важен момент в работата на НАСО е стремежът да се въвличат в този процес местните власти и корпоративния сектор, които формират политики и създават ресурси, които могат да бъдат много полезни в развиващия се сектор.
НАСО е поела ангажимента да участва в различни национални консултативни формирования и да формулира предложения до държавни и общински власти за създаване и промяна на политики, създаване на нови услуги за развитие на различни видове заетост за интегриране на хората с увреждания в обществото.