Националният форум „Социални услуги, социално предприемачество и заетост“ събра представители на държавни институции, общини, ръководители, доставчици и специалисти в сферата на социалните услуги, неправителствени организации, потребители и други заинтересовани страни, като в рамките на три панела се даде възможност да бъдат представени и дискутирани най-актуалните теми в социалния сектор.
Участниците на Форума, който се проведе на 24 юни в к.к „Златни пясъци, бяха приветствани от генералния секретар на Европейската асоциация на доставчиците на услуги за хора с увреждания /EASPD/ Люк Зелдерло, изпълнителния директор на Агенция за качество на социалните услуги Виктория Тахова, зам.-изпълнителния директор на Агенция за социално подпомагане Светлана Ангелова, зам.-кмета на Община Варна Коста Базитов и председателя на Национален алианс за социална отговорност Георги Георгиев.
В първия работен панел „Успешни модели – състояние и предизвикателства в развитието на социалната икономика. Дигитализация.“ с презентации за състоянието и проблемите на социалната икономика и социалните услуги се включиха старшият експерт в отдел „Социална икономика и социална отговорност“ в Министерство на труда и социалната политика Илия Гаралиев, директорът на Български център за нестопанско право Надя Шабани, директорът на Институт за перспективни научни изследвания във Великотърновски Университет доц. д-р Мария Илчева и председателят на УС на Сдружение „Глобална инициатива в психиатрията – София“ Валентина Христакева. Модератори в първия работен панел бяха Надя Шабани и Павлета Алексиева.
В своята презентация Илия Гаралиев запозна аудиторията с Националната концепция за социална икономика, приета през 2021 г., плановете за развитие на социалната икономика, правилник за прилагане на Закона за предприятията на социалната и солидарна икономика и др. Той очерата някои от основните предизвикателства, сред които са слаба регионална застъпеност на политиката по социална и солидарна икономика, техническа изостаналост на процесите по производство на стоки и услуги в предприятията и липсата на достатъчен капацитет, знания и умения за внедряване на дигитални процеси.
Политическа рамка на социалната икономика/презентация/
За успешните модели и нуждата от диалог между здравната, образователната и социалната сфера говори директорът на Български център за нестопанско право (БЦНП) Надя Шабани. В своята презентация тя постави въпроса дали съществува реална връзка между социалните услуги, социалното предприемачество и заетостта на хората с увреждания, като маркира едни от основните проблеми, които възпрепятстват реализацията на хора с интелектуални затруднения, търсещи своето място на пазара на труда. Г-жа Надя Шабани разкри основните пет нива, през които трябва да премине процеса по изграждане на трудови умения при работата с хора с интелектуални затруднения. Първите два етапа са свързани с посрещане на основните нужди за развитие на личността и ангажиране в трудова среда. Следващите два етапа са упражняване на трудовите умения в защитена работна среда със съпътстваща подкрепа от специалисти и упражняване на труд със съпътстваща допълнителна подкрепа от външни специалисти. Последният етап, чиято реализация е показател за успешна работа в помощ на този вид обществена група, е постигането на заетост на първичния пазар на труда по самостоятелен начин.
Има ли връзка между социалните услуги, социалното предприемачество и заетостта? /презентация/
Директорът на Института за перспективни научни изследвания към Великотърновски университет доц. д-р Мария Илчева представи гледната точка на академичната общост по темата за развитието на социалната икономика и дигитализацията. Доц. Илчева представи секторите с най-висок потенциал за социалната икономика, технологичната трансформация на социалната икономика и нуждата от внедряване на иновации в процеса по предоставянето на социални услуги. Тя очерата няколко от възможностите за ускоряване на дигиталната трансформация – използване на възможностите на изкуствения интелект, създаване на условия за финансиране на иновационни лаборатории в социалната икономика и създаване на организирани онлайн платформи за достъп и споделяне на данни.
Дигиталната трансформация на социалната икономика
/презентация/
Директорът на Фондация „Глобална инициатива в психиатрията-София“ Валентина Христакева разказа за проблемите, през които е преминала фондацията в създаването и развитието на социално предприятие, основните принципи на работа и успешните организационни модели. Тя подчерта, че сериозен проблем е съществуващата стигма в обществото по отношение на наемане на работа на хора с психични проблеми.
Успешни модели, внедрени в социално предприятие към ГИП-София /презентация/
Вторият работен панел „Акценти и предизвикателства в развитието на нормативната рамка и подкрепата за социалната икономика, работодателите и заетостта“ постави темите за предизвикателствата в изпълненението на нормативната рамка и подкрепата за социалната икономика, работодателите и заетостта. В него взеха участие главният директор на Главна дирекция „Услуги по заетостта“ в Агенция по заетостта Кремена Калчева, зам. -изпълнителният директор на Агенция за социално подпомагане Светлана Ангелова, началникът на отдел „Социални услуги за пълнолетни лица“ в Агенция за социално подпомагане Венелина Богданова, експертът „Проекти и бизнес развитие“ в JAMBA Христо Христов и управителят на специализирано предприятие „Фиорела“ ООД Красимир Кънев.
В своята презентация Кремена Калчева показа резултатите от последните данни за нивата на заетостта в България. Тя се спря на новите посреднически услуги, които ще реализира Агенция по заетостта -„Семеен трудов консултант“ и „Обучения и менторство след започване на работа“. Обобщена информация бе представена за механизмите на подкрепа на работодателите в посока осигуряване на работни места за хора с увреждания чрез субсидирана заетост, специализирани предприятия и кооперации на хора с увреждания, частни посредници и предприятия и социални партньори, НПО, браншови организации и др.
Подкрепа за работодателите и заетостта/презентация/
Експертът „Проекти и бизнес развитие“ в онлайн платформа JAMBA Христо Христов представи дейността на платформата като успешен модел за развитие и осигуряване на среда за предварителна подготовка за реализация на хора с увреждания.
Успешен модел за осигуряване на заетост за хората с увреждания/презентация/
Управителят на специализирано предприятие „Фиорела“ ООД Красимир Кънев постави проблемни въпроси за финансирането и начините за подпомагането на специализираните предприятия, като представи конкретни случаи от дейността на ръководеното от него предприятие. Вторият панел приключи с презентациите на директора на Социално предприятие – Пловдив Ванина Костадинова и управителят на TПК-Родина Йовка Гайкова, които представиха успешни модели на работа. Ванина Костадинова очерта проблемите и трудностите при функционирането на социалните предприятия. Тя постави въпроса за създаването на работещи стълбове за подкрепа на социалните предприятия на дуржавно и общинско ново, като представи своите предложения за реална финансова подкрепа за социалните предприятия. Това са:
Финансиране за професионално развитие,обучение и допълнителна квалификацияна хората с увреждания;
Финансиране на технологичното обновяване и създаване на здравословни и безопасни условияна труд на хората с увреждания;
Единен орган, който да реализира политиката по отношения на хората с увреждания и тяхната трудова и социална реализация;
Равнопоставеност на общинските социални предприятия с други кооперации и сдружения на хора с увреждания;
Промяна на законодателството за наемане и освобождаване на хора с увреждания;
Облекчения за фирмите пазаруващи от социалните предприятия.
Успешни модели в Общинско предприятие за хора с увреждания – Пловдив /презентация/
В третия работен панел на тазгодишния Национален форум “Пътища, формули, инструменти и правила на успеха“ се представиха насоки за успешните практики, както и инструментите, гарантиращи успех в социалната сфера. С презентация започна бизнесменът, филантроп, меценат, учредител и председател на Фондация „Българска памет“ д-р Милен Врабевски. Той подчертa значимостта на научната и изследователската дейност за развитието на социалните услуги и представи дейността си по разнообразни проекти, финансирани със собствени средства и насочени предимно към пряката работа с подрастващото поколение. Д-р Врабевски сподели неговите седем стъпки на успеха – страст в работата, изолиране на страха, преодоляване на рестрикциите, развиване на интелектуалните способности, стремеж към духовно удовлетворение, чувство на благодарност и самоуважение.
Седемте стъпки към успеха на д-р Милен Врабевски /презентация/
Генералният секретар на EASPD Люк Зелдерло разказа за успехите и предизвикателствата през дългия му професионален опит, започнал през 1979 г. С типичното си чувство за хумор Люк Зелдерло разказа интересни и поучителни истории от професионалния си опит, а най-впечатляващата част от презентацията му разкри универсалната формула, която включва визия, умения, облекчения, ресурси и най-вече план. Люк Зелдерло завърши своето участие с емоционално послание за единност и вяра в успеха. Той призова ръководителите на социални услуги в България „да говорят с един глас“ и да намерят начин да изпълнят новата законова рамка по най-успешния за тях начин.
Формулата на успеха на генералния директор на EASPD Люк Зелдерло /презентация/
В програмата на тазгодишното издание на Национален форум „Социални услуги, социално предприемачество и заетост“ бяха включени още редица актуални и изключително важни въпроси. Националният форум даде възможност за съдържателни изложения и дискусии, обмен на добри практики, обсъждане на законодателни рамки, изграждане на национални и европейски партньорства по темата за заетостта на хората с увреждания и влиянието й за по-добрия им живот.
В рамките на Форума се разгледаха и обсъдиха различни предложения за промени в нормативната уредба в посока развитие на социалното предприемачество и търсене на адекватни финансови инструменти и политики за подобряване на социално-предприемаческия сектор. Приемайки, че реализирането на социалната политика е акт на съвместни усилия и сътрудничество между партньорите и въвличане на всички заинтересовани страни в процеса на оценка на нуждите, планиране и реализиране на действия и мониторинг на резултатите, приетият документ обобщава обратната връзка, споделена от участниците в Националния форум. След като се разшири, утвърди и гласува от всички участници, общият документ бе връчен официално от председателят на НАСО Георги Георгиев на зам.-министър Надя Клисурска.